HTML

Inori blogja

Csak pár apró kis gondolat,semmi több...

Friss topikok

  • mókus: Nem akartam beleszólni, bocs. (2008.11.16. 23:07) Impresszió 2
  • Inori: Én ezt mindig az Office hibajavítójára bízom,én nem voltam soha jó nyelvtanból:) (2008.11.16. 19:50) Fura nyugalom
  • Inori: Kis kezdő vagyok még az ilyesmiben,de legközelebb oda figyelek...:) (2008.11.16. 19:47) Egy kis dolgozat tőlem II.
  • mókus: Mind a két hagyomány a Sahih Al-Bukhari hadíszgyűjteményből van. (2008.11.16. 09:08) Jövevény
  • bkaree: Azt mondják, két fajta ember létezik: 1 az őszinte, 2 és akinek vannak barátai :) (2008.11.16. 08:17) Valamiért...

Linkblog

2008.11.09. 02:59 Inori

Illúziók és tömegakarat

„Egyetlen ok miatt adta fel az ember a vadászó-gyűjtögető életmódját: csak hogy sört készíthessen és mámorba igya magát - állította Josef Reichholf német evolúciókutató.”(http://hvg.hu/Tudomany/20081025_kokori_ember_drogozott.aspx).”

Ma ez ragadta meg a figyelmem. Sokaknak habzik a szája, ha arról esik szó, hogy legalizálják a könnyű drogokat. A drog rövid illúzió”, extázis. Ugyan olyan, mint a cigaretta és az alkohol. Az miért legális mégis? Válaszolhatok? Az a véleményem hogy egy jelenség annyira elfogadott vagy nem elfogadott a társadalomban amennyire gátolja az emberek kooperációját az életben. Vagyis az alkoholistát azért gondoljuk betegnek, mert a környezetére negatív hatást fejt ki mint például a függő drogos. Új jelenségek közül a „World of warcraft” függőség kerül mostanában, a médiának köszönhetően, előtérbe. Ezen utóbbi esetben is miért alakul ki?

1)Ugye a társadalom többsége nem űzi ezt az elfoglaltságot

2)A „szenvedő alanyok” sok időt töltenek egy képernyő előtt és nem csinálnak (a külső szemlélő számára) semmit

3)Ezért aztán nem is kifejezetten tudják követni az ösztársadalom elvárásait és normáit.

Ez utóbbi a „legsúlyosabb”.Mindenki ismeri a pszichológusok által elvégzett csoportkísérleteket ahol gyerekeket tanulmányoztak. Ugye itt nem kell magyaráznom a „bűnbakképzés” folyamatát, a lényeg hogy az egyes egyének esélytelenek voltak a többséggel szemben. Én ebben nem vagyok érintett, de kicsit igen, mert ha a többség holnap úgy dönt, hogy a blogírás már „nem trendi” akkor én is célkeresztbe kerülök. Persze nem azt mondom, hogy helyes lenne a gép előtt gubbasztani a nap 24 órájában Wowozva de mások meg festenek, vagy kriketteznek. Ha ők ezzel akarják eltölteni az életüket/idejük akkor én miért szóljak bele? (fórumokon sokszor még azt is felvetették, hogy erőszakkal kéne őket „meggyógyítani”, ami megmozgatta a fantáziám).

Könnyű még illúziókat találni, amik társadalmilag bevettek. Most nagyon felháborodhatnak egyesek: A nemzet. Az államhatalom szempontjából tökéletesen érthető hogy belenevelte (próbálja) ezt a féle ideológiát, hiszen az embereket könnyebb irányítani, motiválni, hadba kényszeríteni. De most egy egyszerű kérdés: Az olvasót verték e már meg, lopták e meg, vagy egyszerűen csak happoltak e már el az orra elől állást a saját „nemzettársai”? Érdekes mikor a demagóg politikusok a „nemzeti egység” szentnek vélt jokerkártyájával hozakodnak elő mindig is azt érzem, hogy azokkal szemben kéne valamiféle testvéri köteléket éreznem, akik ellenem munkáltak és munkálnak. Itt van egy egyszerű igazság: Mint ahogy az egymás mellett elterülő államok esetében, itt is az a helyzet, hogy az egyes emberek növelni akarják a vagyonuk/értékeik, de találkoznak a korláttal, a más emberek már megszerzett vagyonával, és mivel az erőforrások végesek, így nincs más, mint egymástól szereznünk legalális vagy nem legális módon. Hogy férne ebbe, a kíméletlen és naponta látott rendszerbe, valamiféle „nemzeti érzület”? Sehogy, de azért szép illúzió, én is látom a szépségét. Hasonlóan a valláshoz (itt a hívőktől bocsánatot kérek, nem ellenük vagyok). Mennyivel is kellemesebb abban hinni, hogy van egy nagy erő, az Isten, aki vigyáz ránk, mint hogy az életünk véges és egy rideg világban kell leélnünk? Én is inkább az első lehetőségre szavaznék (mint szerintem bárki ezen a világon). Ez utóbbi kettőt miért nem minősítjük illúziónak/drogoknak és miért nem ügyködünk a betiltásán? Azt kéne látni, hogy nem mindig az az igaz, amit a társadalom többsége gondol/elvár, mert az átlagember szellemi képességei limitáltak.

Én nem vagyok az illúziók ellensége, sőt imádok őket. Igaz én nem iszok (csak, néha de akkor sokat), cigarettázom vagy drogozom, leginkább a szellemire gondolok itt. Talán az élet célja is kitalálni egy illúziót és minél inkább elmerülni benne. Van egy ilyen felfogás: Végső soron a primitív anyag, ami a világot alkotja az elsődleges, a konstruktív elme csak hozzáad és megtölti tartalommal. Akkor mégis mi az a törekvés egyes embercsoportokban, hogy minden más véleményt maguk alá gyűrjenek? Felesleges baromság erkölcsi szempontból, de ugye tudjuk, hogy a mi világunkat csak kis részben a morál, erkölcs, ideológia vezérli, hanem inkább a gazdasági érdekek. Jó lenne, ha nem hagynánk, hogy becsapjanak és megvezessenek. Ez a bejegyzés se szolgált más, mint hogy megpróbáljam megindokolni, hogy miért ne, essünk egymásnak…

 

komment

Címkék: társadalom


A bejegyzés trackback címe:

https://inori.blog.hu/api/trackback/id/tr63758111
süti beállítások módosítása